Nex-N2-Pro vs Qwen3.6 Flash
Benchmarks, API Token Pricing, Context Window & Speed Comparison
Related topics (12)
Nex AGI tarafından geliştirilen Nex-N2-Pro ve Alibaba tarafından sunulan Qwen3.6 Flash, kendi sınıflarının öne çıkan yapay zeka modelleridir. Nex-N2-Pro, 262.1K token bağlam penceresi ve 1M token başına $0.40/$1.60 fiyat sunarken; Qwen3.6 Flash, 1M token bağlam penceresi ve $0.08/$0.32 fiyatla gelir. Aşağıda tüm benchmark, hız ve maliyet detaylarını inceleyebilirsiniz.
İstediğiniz Modelleri Seçin ve Karşılaştırın
Select any AI models from our verified benchmark database to generate live side-by-side matrices.
Nex-N2-Pro
Derin Akıl Yürütme MotoruNex AGI tarafından geliştirilen Nex-N2-Pro; derin mantıksal akıl yürütme, ileri matematik ve çok adımlı bilimsel analiz için tasarlanmış olup 262K bağlam penceresi, 85 token/sn hız, 81/100 zeka indeksi ve 1M token başına $0.4/$1.6 fiyatland
$0.40 / 1M
$1.60 / 1M
262.1K tokens
N/A
Qwen3.6 Flash
Yerel Çok Modlu Yapay ZekaAlibaba tarafından geliştirilen Qwen3.6 Flash; yerel çok modlu metin ve görsel anlama ile karmaşık belge analizi için tasarlanmış olup 1M bağlam penceresi, 145 token/sn hız, 81/100 zeka indeksi ve 1M token başına $0.08/$0.32 fiyatlandırma s
$0.08 / 1M
$0.32 / 1M
1M tokens
N/A
Bir Bakışta Temel Farklar
- Qwen3.6 Flash is 5.0x cheaper for API usage (input + output tokens combined).
- Qwen3.6 Flash has a larger context window (1M vs 262K tokens).
- Qwen3.6 Flash is faster at 145 tok/s vs 85 tok/s.
| Feature | Nex-N2-Pro | Qwen3.6 Flash |
|---|---|---|
Intelligence Index Composite reasoning & knowledge score (0-100) | 81 | 81 |
Provider | Nex AGI | Alibaba |
Input Price Cost per million input tokens | $0.40 / 1M | $0.08 / 1M |
Output Price Cost per million output tokens | $1.60 / 1M | $0.32 / 1M |
Blended Price Weighted 7:2:1 cache:input:output per 1M | $0.27 / 1M | $0.05 / 1M |
Context Window Maximum input + output tokens | 262.1K tokens~393 A4 pages of text | 1M tokens~1,500 A4 pages of text |
Max Output Tokens Per single request | 16K | 16K |
Throughput Speed Tokens generated per second | 85 tok/s | 145 tok/s |
SWE-bench Verified Real-world software engineering | N/A | N/A |
GPQA Diamond Graduate-level reasoning | 62% | 61.5% |
Cached Input Price Prompt caching discount per 1M tokens | $0.04 / 1M | $0.01 / 1M |
Hangi Alanda Kim Kazanıyor?
At-a-glance decision frameworkEvaluations ongoing
Doğrulanmış Benchmark Puanları
Official evaluation metrics verified by independent third-party research labs.
Challenging questions created by domain experts to test complex PhD-level reasoning.
Hardened reasoning and academic knowledge benchmark with reduced lucky-guess probability.
Crowdsourced human preference evaluation based on blind, head-to-head model battles.
Tokens emitted per second during active generation streaming.
Gecikme Süresi ve Yanıt Hızı
Time to first token (TTFT) and estimated end-to-end response time for a typical 500-token response.
Gerçek Zamanlı Token Maliyet Simülatörü
Adjust sliders to calculate projected monthly cloud API spending with prompt caching discounts.
Nex-N2-Pro · Strengths & Key Advantages
- 262K bağlam penceresi ve yanıt başına maksimum 16K çıktı tokenı kapasitesi (GPQA Diamond 62% · MMLU-Pro 78%)
- Sadece 460 ms ilk token gecikmesi (TTFT) ile saniyede 85 token yüksek üretim hızı
- İstem önbellekleme (Prompt Caching), araç çağırma ve yapılandırılmış JSON çıktısını destekleyen rekabetçi API ekonomisi (1M token başına $0.4/$1.6 fiyatlandırma)
Considerations & Trade-offs
- Kapalı ağırlıklı bulut modelidir; çevrimdışı yerel sunuculara indirilerek çalıştırılamaz
- Çok karmaşık akademik ve bilimsel çıkarımlarda üst düzey ağır akıl yürütme modelleri daha derin sonuçlar verebilir
Qwen3.6 Flash · Strengths & Key Advantages
- 1M bağlam penceresi ve yanıt başına maksimum 16K çıktı tokenı kapasitesi (GPQA Diamond 61.5% · MMLU-Pro 78%)
- Sadece 310 ms ilk token gecikmesi (TTFT) ile saniyede 145 token yüksek üretim hızı
- İstem önbellekleme (Prompt Caching), araç çağırma ve yapılandırılmış JSON çıktısını destekleyen rekabetçi API ekonomisi (1M token başına $0.08/$0.32 fiyatlandırma)
Considerations & Trade-offs
- Kapalı ağırlıklı bulut modelidir; çevrimdışı yerel sunuculara indirilerek çalıştırılamaz
- Çok karmaşık akademik ve bilimsel çıkarımlarda üst düzey ağır akıl yürütme modelleri daha derin sonuçlar verebilir
Token Use & Task Economics
Estimated cost and token consumption to complete one representative agentic task.
| Metric | Nex-N2-Pro | Qwen3.6 Flash |
|---|---|---|
Cost per Task Estimated USD to finish one task | $0.12 | $0.03 |
Output Tokens / Task Tokens generated per task | 18K | 16K |
Reasoning Tokens / Task Thinking tokens burned per task | 5K | 2K |
Teknik Özellikler
Architecture, release timeline, capabilities, and modalities.
| Feature | Nex-N2-Pro | Qwen3.6 Flash |
|---|---|---|
| Official API Model ID (SDK) | nex-n2-pro | qwen3-6-flash-instruct |
| API Protocol | Nex AGI REST API (OpenAI-Compatible) | Alibaba REST API (OpenAI-Compatible) |
| Release Date | 2026-06 | 2026-04 |
| Knowledge Cutoff | March 2026 | March 2026 |
| Architecture | Mid-Tier Reasoning Foundation Transformer | High-Efficiency Multimodal Vision Transformer |
| Parameters | Confidential | Confidential |
| Enterprise Rate Limits (RPM / TPM) | 5,000 – 15,000 RPM (Production Tier) · 800,000 – 2,000,000 TPM | 5,000 – 15,000 RPM (Production Tier) · 4,000,000 – 10,000,000 TPM |
| Long-Context Tier (>128K/200K) | Flat rate ($0.4/1M in) across full 262K window | Flat rate ($0.08/1M in) across full 1000K window |
| Prompt Cache Policy & TTL | Cached input at $0.04/1M tokens | Cached input at $0.008/1M tokens |
| Computer Use / GUI Agent | API / CLI Tool-Use & DOM Agent ready (no raw pixel desktop click loop) | Supported (Screen coordinate grounding, browser & desktop GUI action loops) |
| MCP & Parallel Tool Calling | Native MCP Client/Server ready · Parallel function calling · 100% Strict JSON Schema | Native MCP Client/Server ready · Parallel function calling · 100% Strict JSON Schema |
| Web Search Grounding & Sandbox | Supported via external Tavily/Exa Search & E2B/Docker Sandbox tools | Supported via external Tavily/Exa Search & E2B/Docker Sandbox tools |
| Official Fine-Tuning Support | API Prompt Engineering & RAG Distillation | API Prompt Engineering & RAG Distillation |
| Multimodal Token Billing | Text BPE (~4 chars/token) | Text BPE (~4 chars/token) · Vision (~258–765 tokens per image tile) |
| Quantization & Min GPU VRAM | Cloud-Hosted Proprietary (FP8 / BF16 Tensor Core Cluster) · Zero Local VRAM Required (100% Serverless Cloud API) | Cloud-Hosted Proprietary (FP8 / BF16 Tensor Core Cluster) · Zero Local VRAM Required (100% Serverless Cloud API) |
| Safety & Frontier Classification | Nex AGI Production Safety & Alignment Verified | Alibaba Production Safety & Alignment Verified |
| Enterprise Compliance (ZDR/HIPAA/SOC2) | SOC2 Type II · GDPR · Zero Data Retention (ZDR) & HIPAA BAA Available on Enterprise Tier | SOC2 Type II · GDPR · Zero Data Retention (ZDR) & HIPAA BAA Available on Enterprise Tier |
| Input Modalities | text | text, vision |
| Output Modalities | text | text |
Nex-N2-Pro vs Qwen3.6 Flash: Hızlı Yanıtlar (SSS)
Which model is faster?
Qwen3.6 Flash is faster, generating 145 tokens per second compared with 85 tokens per second.
Which model is cheaper to run?
Qwen3.6 Flash is cheaper at $0.05 per 1M tokens blended, compared with $0.27 (7:2:1 cache:input:output ratio).
Which model has lower latency?
Qwen3.6 Flash has lower latency, with a time to first token of 0.31s compared with 0.46s.
Which model has a larger context window?
Qwen3.6 Flash has a larger context window, supporting 1M tokens compared with 262.1K tokens.
Sonuç
Hem Nex-N2-Pro (derin mantıksal akıl yürütme, ileri matematik ve çok adımlı bilimsel analiz, kurumsal RAG mimarileri ve ölçeklenebilir üretim API entegrasyonları için idealdir.) hem de Qwen3.6 Flash (yerel çok modlu metin ve görsel anlama ile karmaşık belge analizi, kurumsal RAG mimarileri ve ölçeklenebilir üretim API entegrasyonları için idealdir.) güçlü üretim seçenekleridir: Nex-N2-Pro karmaşık akıl yürütme ve kodlama testlerinde öne çıkarken, Qwen3.6 Flash daha yüksek üretim hızı sağlar; Qwen3.6 Flash ise yüksek hacimli API kullanımlarında daha ekonomiktir.
Sıkça Sorulan Sorular (SSS)
Kodlama ve akıl yürütme için Nex-N2-Pro mi yoksa Qwen3.6 Flash mi daha iyi?+
Bileşik zeka endeksi ve yazılım testlerinde Nex-N2-Pro önde yer alıyor. Detaylı karşılaştırma için yukarıdaki SWE-bench ve GPQA tablolarına göz atabilirsiniz.
Nex-N2-Pro ve Qwen3.6 Flash API fiyatları nasıl karşılaştırılır?+
Nex-N2-Pro 1M giriş/çıkış tokeni başına $0.40 / $1.60 ücretlendirilirken, Qwen3.6 Flash $0.08 / $0.32 seviyesindedir. Karma maliyette Qwen3.6 Flash daha avantajlıdır.
Hangi modelin bağlam penceresi daha geniş ve hızı daha yüksek?+
Nex-N2-Pro 262.1K token bağlam penceresi sunarken Qwen3.6 Flash 1M token kapasiteye sahiptir. Saniyedeki token üretim hızında ise Qwen3.6 Flash öndedir.
Understand key metrics like context window, token pricing, reasoning mode, and SWE-bench scores in our comprehensive AI glossary.
Related reading
- Nex-N2-Pro vs Nex-N2-Mini: Benchmark, API Fiyatları ve Hız Karşılaştırması (2026)Karşılaştır
- Qwen3.6 Flash vs Qwen3.5 Plus: Benchmark, API Fiyatları ve Hız Karşılaştırması (2026)Karşılaştır
- Qwen3.6 Plus vs Qwen3.6 Flash: Benchmark, API Fiyatları ve Hız Karşılaştırması (2026)Karşılaştır
- Aion-3.0 vs Aion-Mini: Benchmark, API Fiyatları ve Hız Karşılaştırması (2026)Karşılaştır
- Aion-3.0 vs Gemini 3.6 Flash: Benchmark, API Fiyatları ve Hız Karşılaştırması (2026)Karşılaştır
- Aion-Mini vs Laguna XS 2.1: Benchmark, API Fiyatları ve Hız Karşılaştırması (2026)Karşılaştır
Benchmark scores, token prices, and rate limits evolve rapidly as AI labs release model updates. Always verify current specifications and pricing on the official provider documentation.
Resmi kaynaklar: Nex AGI ve Alibaba resmi API dokümantasyonu, sistem kartları ve bağımsız benchmark testleri (2026).